Tuba Dei i Anioły

Treścią opery jest zgrabnie napisana intryga chciwych mieszczki i kupca, którzy dla zysku okradają turystkę. Konsekwencją takiego zachowania jest obawa uczonego przed Bożym gniewem i strach przed końcem świata, który Bóg może zesłać na mieszkańców Torunia. Zrozpaczeni mieszkańcy wraz z Burmistrzem radzą w jaki sposób miasto uratować. Efektem narady jest pomysł by odlać największy na świecie dzwon i nazwać go Tuba Dei. Środki na odlanie dzwonu mają pochodzić od wszystkich mieszkańców, którzy będą na ten cel swoje kosztowności. Niestety chciwy kupiec i mieszczka okradają skarbonę. Szczęśliwie zło zostaje szybko wykryte przez Czeladnika a złodzieje ukarani. Dzwon odlany przez mistrza Schmidta swoim dźwiękiem raduje całe niebo i Boga. Bóg przebacza mieszkańcom i zsyła do miasta anioły....

Teatr Lalek „Zaczarowany Świat” zrealizował operę lalkową by wprowadzić najmłodsze dzieci w trudny świat teatru, którego częścią jest także opera. Muzykę do libretta Katarzyny Pawlickiej skomponowała znana w Toruniu, kraju, a także poza jego granicami - Magdalena Cynk. Do wykonania muzyki zostali zaangażowani młodzi muzycy, absolwenci Akademii Muzycznych i członkowie filharmonii różnych polskich miast. Głosów do partii wokalnych użyczyli znani toruńscy soliści. W muzyce został wykorzystany bardzo rzadki instrument carillon, któremu towarzyszą puzon, skrzypce, klarnet, perkusja, klawesyn i fortepian.

Scenariusz: Katarzyna Pawlicka, reżyseria: Emilia Betlejewska, muzyka: Magdalena Cynk, scenografia: Urszula Łapot, animacje filmowe: Martyna Kowalczuk.

Występują: Emilia Betlejewska, Damian Droszcz, Agata Ossowska, Adrian Wilk.

Nagrody: 2 statuetki za najlepszy scenariusz i najlepszy spektakl (nagroda specjalna Jury) na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Kuwejcie oraz główną nagrodę za scenografię na Międzynarodowym Festiwalu Teatru w Jordanii. 

  • Techniki: pacyny mimiczne, marionetki sycylijskie, animacje filmowe, teatr fluorescencyjny.
  • Spektakl  ma trzy elementy edukacyjne: przybliżenie muzyki operowej, przekazanie historii Torunia oraz pokazanie piękna miasta poprzez animacje filmowe.
  • Spektakl przeznaczony dla widzów od 3 do 100 lat.
  • Czas trwania spektaklu: 45 minut.
  • Spektakl grany wyłącznie w warunkach teatralnych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia Kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.